Ar jūsų tėtis patyrė insultą? Galbūt jūsų mamą buvo ištikęs širdies smūgis? Ar jūsų seneliai sirgo širdies ligomis? Šie klausimai gali pasirodyti atsitiktiniai, bet iš tikrųjų jie yra labai svarbūs, norint įvertinti riziką susidurti su pirmiau minėtomis sveikatos problemomis. Žinodami savo šeimos ligos istoriją, galite išvengti širdies ligų ir insulto.
Higienos instituto duomenimis, 2022 metais Lietuvoje daugiausiai darbingo amžiaus (16-64 m.) žmonių mirė dėl išeminės širdies ligos, o insultas mirties priežasčių sąraše užima 6-ą vietą. Kur kas daugiau dėl šių priežasčių mirė vyrai. Daugiau nei 1200 vyrų mirė dėl išeminės širdies ligos, moterų – beveik 300. Dėl insulto mirė 251 vyras ir 104 moterys.
Tiek širdies ligų rizika, tiek kai kurie širdies ligų atsiradimo veiksniai yra artimai susiję su šeimos narių ligos istorija, tvirtina Amerikos širdies asociacijos (angl. American Heart Associasion, AHA) specialistai, tad į ką reikėtų atkreipti dėmesį?
Ar reikia žinoti visą šeimos ligos istoriją?
Apie ligas, kuriomis serga ar sirgo artimieji, savo gydytojui praneškite kaip įmanoma anksčiau.
Jeigu nežinote visos ligos istorijos, pradėkite nuo artimiausių žmonių. Išsiaiškinkite, ar jūsų broliai, seserys, tėvai ar seneliai sirgo širdies ligomis arba patyrė insultą ir kiek jiems buvo metų, kai pasireiškė širdies liga ar ištiko insultas.
Žinau, kokiomis ligomis sirgo mano artimieji. Kas toliau?
Viena vertus, mūsų genetika daro didelę įtaką sveikatai – su genais nepakovosi. Kita vertus, jeigu jūsų giminėje yra ar buvo širdies ligomis sergančių žmonių, galite sumažinti riziką gyvendami kaip įmanoma sveikiau bei reguliariai tikrindamiesi sveikatą.
Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, laikantis sveiktos gyvensenos principų net 80 proc. galima sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimo riziką ar bent jau atitolinti ligų pradžią.
Per 10 pastarųjų metų Lietuvos gyventojų mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų sumažėjo apie trečdalį. Kardiologai spėja, kad tai turėjo įtakos didėjančiam žmonių sąmoningumui, dėmesiui savo sveikatai, norui gyventi sveikiau, koreguoti ligų rizikos veiksnius.
Jeigu norite pradėti gyventi sveikiau, vadovaukitės 8 patarimais, kuriuos parengė Amerikos širdies asociacija.
- sveikiau maitinkitės;
- būkite aktyvesni;
- meskite rūkyti;
- gerai išsimiegokite;
- kontroliuokite kūno svorį;
- kontroliuokite cholesterolio kiekį;
- kontroliuokite cukraus kiekį;
- kontroliuokite kraujo spaudimą.
Visi šie patarimai pasižymi viena unikalia savybe – juos įgyvendinti gali bet kas. Nereikia didelių investicijų, o net ir mažiausios pastangos pagerinti sveikatą duos didelės naudos.
Pradėkite nuo vieno ar dviejų pokyčių. Patarimai buvo parengti norint, kad išsipildytų visų mūsų troškimas gyventi ilgiau ir sveikiau.