Kabinete pacientą nuo gydytojo kartais gali skirti ne tik stalas, tačiau ir baimė nesusikalbėti bei nepaaiškinti savo sveikatos problemos taip, kaip norėtųsi. Kartais bendrauti su gydytoju dėl įvairių priežasčių išties gali būti gana sudėtinga. Visgi rasti bendrą kalbą labai svarbu, nes nuo to priklauso gydymo sėkmė. Ką daryti, kad vienas kitą geriau suprastumėte?
Kaip susikalbėti su savo gydytoju?
Nedrąsu gydytojo paklausti visų rūpimų klausimų, o gal jaučiatės nejaukiai, nes bijote, kad skubėdamas gydytojas kalbės profesine kalba ir bus sunku jį suprasti? Gydytojo ir paciento nesusikalbėjimas iš tiesų gali pakenkti sveikatai – tuo įsitikinęs Barry Jacobsas, klinikinis psichologas ir Amerikos širdies asociacijos savanoris.
Svarbu suprasti, kad jei bendraujant su gydytoju kyla problemų, juo nepasitikite ar nebendraujate atvirai, gydymas taip pat nebus efektyvus. Tačiau iškart nuleisti rankų nereikėtų – keli patarimai gali padėti išspręsti tokią situaciją, patariama Amerikos širdies asociacijos (angl. American Heart Association, AHA) informaciniame leidinyje.
Pasiruoškite, nusiteikite, klauskite
Geriausias būdas įsitikinti, kad teisingai vartojate vaistus ir laikotės rekomendacijų, yra paprastas ir atviras bendravimas su gydytoju. Užduokite daug klausimų, o jei nesuprantate atsakymų, toliau klauskite tol, kol suprasite. Medicininius terminus suprasti išties gali būti sunku, todėl kartais reikia daugiau paaiškinimų.
„Gydytojai turėtų sukurti tokią atmosferą, kad klausimai ir diskusijos būtų sveikintinos, o ir pačiam pacientui reikėtų nebijoti klausti“, – pataria B. Jacobsas.
Be to, prieš konsultaciją savo sveikatos problema pravartu šiek tiek pasidomėti ir pačiam – taip turėsite daugiau žinių pokalbiui su gydytoju. Naudokitės internetu, tačiau rinkitės tik patikimus šaltinius.
Patikimi informacijos šaltiniai apie sveikatą gali būti šie:
nvsc.lrv.lt
who.int
medicalnewstoday.com
www.heart.org
Į konsultaciją nesineškite daugybės atspausdintų dokumentų, geriau susidarykite glaustą klausimų sąrašą. Konsultacijos metu gydytojas, jei tik yra tam laiko, turėtų atsakyti į jūsų klausimus. O jei po apsilankymo iškiltų abejonių ar kitų svarbių klausimų, vėl į jį kreipkitės.
„Vis daugiau gydytojų skatina pacientus siųsti klausimus ir išsakyti savo sveikatos problemas elektroniniu paštu, kai iki kitos konsultacijos dar tenka palaukti. Pacientai turėtų nebijoti išsiaiškinti savo problemas ir rūpesčius tarp vizitų, kad gydymas būtų veiksmingas“, – yra įsitikinęs klinikinis psichologas B. Jacobsas.
Suprantama, kad klausimus užduoti nepratusiems pacientams tai gali būti nemažas iššūkis.
„Vyresnio amžiaus pacientai yra linkę būti nuolankesni ir dėl to užduoda mažiau klausimų, o jaunesni pacientai dažnai į vizitą pas gydytoją žiūri laisviau. Jie labiau linkę išsakyti savo abejones“, – pastebi B. Jacobsas.