Infarktas ištinka tada, kai kraujo apytaka, kurios metu deguonies prisotintas kraujas pristatomas širdies raumeniui, reikšmingai sutrinka arba nutrūksta. To priežastis – riebalų, cholesterolio ir kitų medžiagų (plokštelių), siaurinančių vainikines arterijas, susikaupimas. Šis procesas vadinamas ateroskleroze. Kai širdies arterijoje atsiveria plokštelė, susiformuoja kraujo krešulys. Kraujo krešulys gali trikdyti kraujotaką. Kai kraujotaka į dalį širdies raumens visiškai nutrūksta, ta raumens dalis miršta. Kuo ilgiau arterija yra užsikimšusi, tuo žala didesnė. Kai dalis širdies raumens miršta, tai reiškia negrįžtamą žalą širdžiai.
Žalos širdies raumeniui mastas priklauso nuo užsikimšusios arterijos ploto ir nuo to, kiek laiko praeina nuo sužalojimo iki gydymo. Užsikimšusią arteriją reikia kuo greičiau atverti norint sumažinti žalą širdžiai, rašoma Amerikos širdies asociacijos informaciniame leidinyje.
Kokie yra įspėjamieji ženklai?
Aterosklerozei susiformuoti reikia laiko. Dažnai nepasireiškia jokių simptomų iki tol, kol dėl žalos kraujotaka į širdies raumenį sutrinka. Tai reiškia, kad paprastai juos pajuntate tik kai užsikemša kraujotaka į širdies raumenį. Turėtumėte žinoti apie infarkto įspėjamuosius ženklus, kad nedelsdami kreiptumėtės pagalbos sau ar kitam. Kartais infarktas būna staigus ir intensyvus. Tačiau dažniausiai jis prasideda lėtai, su nedideliu skausmu ar diskomfortu. Infarkto požymiai:
- nemalonus spaudimas, sunkumo pojūtis krūtinės viduryje. Jis trunka kelias minutes arba išnyksta ir vėl pasijunta;
- skausmas ar diskomforto pojūtis vienoje ar abiejose rankose, jūsų nugaroje, kakle, žandikaulyje ar pilve;
- dusulys su ar be diskomforto krūtinės srityje;
- kiti požymiai, pvz., šaltas prakaitavimas, pykinimas arba galvos svaigimas.
Kas nutinka po infarkto?
Priklausomai nuo infarkto masto ir pritaikyto gydymo, ligoninėje galite praleisti vos kelias dienas. Grįžus namo, jūsų širdies raumuo gis toliau. Tačiau jūsų gijimas – tik pradžia.
Vadovaukitės savo sveikatos priežiūros rekomendacijomis, susijusiomis su jūsų svoriu, mityba, fizine veikla, vaistais ir kitais gyvenimo būdo pokyčiais. Taip turėsite daugiau šansų pagerinti savo sveikatą ir išvengti infarkto ateityje.
Jei atitinkate reikalavimus, sveikatos priežiūros specialistas gali rekomenduoti širdies reabilitacijos programą jūsų vietovėje. Širdies reabilitacija – gydytojų prižiūrima programa, skirta gerinti širdies būklę.
Kaip galiu sumažinti infarkto riziką?
Net jei sergate širdies liga, galite pagerinti savo širdies būklę. Norėdami sumažinti riziką, dirbkite su savo sveikatos priežiūros komanda.
Galite imtis šių žingsnių: nerūkyti, vengti pasyvaus rūkymo, kontroliuoti aukštą kraujospūdį, jei tokį turite, laikytis sveiką širdies būklę palaikančios mitybos be sočiųjų ir transriebalų, natrio (druskos) ir pridėtinio cukraus pagal savo sveikatos priežiūros specialisto rekomendacijas, dienos metu daugiau judėti.
Taip pat užsiimkite vidutinio intensyvumo-intensyvia fizine veikla bent 150 minučių per savaitę, pasiekite ir palaikykite sveiką svorį bei valdykite savo cukraus kiekį kraujyje, jei sergate diabetu.
Nepamirškite miegoti vidutiniškai 7–9 valandas per naktį, valdyti stresą.
Galiausiai reguliariai lankykitės pas savo sveikatos priežiūros specialistą ir vartokite vaistus pagal nurodymus.