Tavosirdziai

Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Kaip apsaugoti savo širdį karštyje?

Unsplash

Kad ir ką veikiate lauke – važinėjatės dviračiu, bėgiojate parke ar tiesiog einate pasivaikščioti – svarbu pasirūpinti sveikata, kai pradeda kepinti saulė, rašoma Amerikos širdies asociacijos informaciniame leidinyje.

Patarimai širdies ligomis sergantiems žmonėms

Nesvarbu, ar jums daugiau nei 60-imt, sergate širdies liga ir gyvenate mieste, ar esate sportininkas, daug laiko praleidžiantis lauke – sušilus orams būtina imtis atsargumo priemonių.

Prieš pradėdami sportuoti, pasitarkite su savo gydytoju, jeigu skundžiatės kokiais nors simptomais, sergate lėtine liga ar tiesiog turite klausimų. Tam tikri vaistai nuo širdies ligų, pavyzdžiui, beta blokatoriai ir receptorių blokatoriai, AKF inhibitoriai, kalcio kanalų blokatoriai ir diuretikai, gali sustiprinti organizmo reakciją į karštį. Žinoma, vaistus visada reikia vartoti kaip nurodyta, nebent gydytojas pateikė kitų instrukcijų.

Patarimai visiems

Manote, kad esate pasiruošę susigrumti su karščiu? Jei įmanoma, sportuokite su draugu – bus saugiau ir linksmiau. Taip pat geriausia vengti fizinės veiklos lauke ankstyvą popietę (maždaug nuo vidurdienio iki 15 val.), nes šiuo laikotarpiu saulės aktyvumas paprastai būna stipriausias, taigi, kyla didžiausia karščio sukeliamų sveikatos problemų rizika.

Dar keletas patarimų:

  • pasirinkite tinkamą avalynę. Apsiaukite orui laidžius sportinius batelius, kad pėdos mažiau prakaituotų, ir apsimaukite prakaitą išstumiančias kojines. Taip pat gali padėti specialios pudros ir antiperspirantai;
  • pasirinkite tinkamus drabužius. Geriausiai tiks lengvi, orui laidūs šviesių spalvų rūbai, pagaminti iš medvilnės ar sintetinio audinio, išstumiančio prakaitą;
  • pasirūpinkite apsauga nuo saulės. Likus 30 minučių iki sporto lauke, išsitepkite veidą vandeniui atspariu kremu nuo saulės (kremo apsaugos nuo saulės faktorius, arba SPF, turi būti mažiausiai 30) ir vėl juo tepkitės kas dvi valandas. Skrybėlė ir geri akiniai nuo saulės taip pat apsaugos jūsų kūną nuo ultravioletinių spindulių poveikio;
  • nepamirškite skysčių. Prieš pradėdami sportuoti, sportuodami ir po sporto išgerkite keletą puodelių vandens. Venkite alkoholinių gėrimų bei gėrimų, kurių sudėtyje yra kofeino;
  • reguliariai darykite pertraukėles. Raskite pavėsį ar vėsią vietą, kelioms minutėms atsipūskite, atsigerkite vandens ir sportuokite toliau.

Reguliari fizinė mankšta yra būtina norint turėti sveiką širdį, todėl neleiskite karščiui riboti jūsų aktyvumo, tačiau būtinai atsižvelkite į pirmiau pateiktus patarimus!

Simptomai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį

Šilumos smūgis

  • aukšta kūno temperatūra (40oCir daugiau);
  • karšta, paraudusi, sausa ar drėgna oda;
  • greitas ir stiprus pulsas;
  • galvos skausmas, svaigulys ir sumišimas;
  • pykinimas;
  • sąmonės netekimas.

Šilumos smūgis yra rimta grėsmė sveikatai ir netgi gyvybei. Jeigu manote, kad jus ištiko šilumos smūgis, nedelsdami skambinkite 112. Šilumos smūgio ištiktam asmeniui negalima duoti skysčių – pirmiausia perkelkite į vėsią vietą ir sumažinkite kūno temperatūrą vėsiais drabužiais ar vėsia vonia.

Šilumos išsekimas

  • galvos skausmas;
  • vėsi, išblyškusi ir drėgna oda;
  • greitas, bet silpnas pulsas;
  • galvos svaigulys;
  • silpnumo jausmas arba raumenų mėšlungis;
  • pykinimas ir vėmimas;
  • sąmonės netekimas.

Jeigu jums pasireiškė šie simptomai, nueikite į vėsesnę vietą, nebesportuokite ir nedelsdami atsivėsinkite vėsiais drėgnais drabužiais, kompresais ir vėduodamiesi. Gali tekti kreiptis į gydytoją.

Kiti simptomai, rodantys, kad per ilgai buvote karštame ore

Šilumos mėšlungis: raumenų skausmas ar spazmai, sukelti dehidratacijos, kai sportuojant gausiai prakaituojama. Jeigu prasidėjo raumenų mėšlungis, nebesportuokite ir susiraskite vėsesnę vietą. Būtinai atsigerkite vandens ar specialaus gėrimo sportuojantiems. Jeigu raumenų mėšlungis kamuoja ilgiau nei valandą, valgote nedaug natrio turinčius maisto produktus arba sergate kokiomis nors širdies ligomis, kreipkitės į gydytoją.

Nudegimas: skausminga, karšta, paraudusi ir (arba) pūslėmis nusėta oda ilgai būnant lauke be apsaugos nuo saulės. Jeigu nudegėte odą, saugokite pažeistą vietą nuo saulės spindulių, kol sugis. Nudegusią odą sudrėkinkite losjonu ir uždėkite vėsų kompresą. Nespaudykite pūslelių.

Bėrimas: raudoni taškeliai ant odos, panašūs į spuogelius. Paprastai jų daugiausia atsiranda ant kaklo, krūtinės, kirkšnyje ar ant alkūnės. Jeigu nuo per ilgo buvimo saulėje jus išbėrė, susiraskite vėsią ir sausą vietą. Išbertas vietas saugokite nuo drėgmės.

Skaitykite daugiau

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.