Širdies ir kraujagyslių ligoms priskiriamos penkios grupės sveikatos sutrikimų: širdies smūgis, insultas, širdies nepakankamumas, aritmija, širdies vožtuvų problemos. Kaip šios ligos susiformuoja ir ką reikėtų daryti joms ištikus?
Kaip įvardija Amerikos širdies asociacija (angl. American Heart Association), širdies ligos apima įvairias sveikatos problemas, daugelį iš kurių sukelia aterosklerozė – kraujagyslių susiaurėjimas dėl jų viduje susiformuojančių aterosklerozinių plokštelių. Esant siauresnėms kraujagyslėms, sunkiau tekėti kraujui, gali susiformuoti krešulių. Krešuliui užkimšus kraujagyslę, gali ištikti širdies smūgis ar insultas.
- Širdies smūgis
Širdies smūgis įvyksta sutrikus kraujotakai į konkrečią širdies sritį. Jeigu kraujo tiekimas visiškai nutrūksta, pažeidžiama užsikimšusios arterijos maitinama širdies raumens dalis. Daugelis žmonių išgyvena pirmą širdies smūgį ir sugrįžta į normalų gyvenimą bei dar daugelį metų praleidžia aktyviai užsiimdami įvairia veikla. Visgi širdies smūgis reiškia, kad reikia šį tą pakeisti.
Vaistai ir gyvenimo būdo pokyčiai, kuriuos rekomenduos jūsų gydytojas, gali skirtis priklausomai nuo širdies raumens pažeidimo masto ir širdies ligos sunkumo.
- Insultas
Išeminis insultas (dažniausiai pasitaikanti insulto rūšis) ištinka tada, kai užsikemša smegenis maitinanti kraujagyslė (paprastai dėl krešulio). Negaudamos kraujo, smegenų ląstelės žūsta, todėl galima netekti funkcijų, už kurias atsakinga pažeista smegenų dalis, pavyzdžiui, gebėjimo vaikščioti ar kalbėti.
Hemoraginis insultas ištinka tada, kai smegenyse trūksta kraujagyslė. Dažniausiai šį insultą sukelia nekontroliuojama hipertenzija (aukštas kraujo spaudimas).
Jeigu insulto metu dėl deguonies trūkumo žūsta pernelyg daug ląstelių, žala gali būti neatitaisoma. Gera žinia ta, kad kartais smegenų ląstelės nežūsta, todėl pažeidimai būna laikini. Laikui bėgant, ląstelės atsistato, o sutrikusios funkcijos pagerėja. Taip pat pasitaiko atvejų, kai šalia esančios smegenų ląstelės perima pažeistų smegenų dalių funkcijas.
Kuo greičiau bus suteikta pagalba asmeniui, kurį ištiko insultas, tuo geriau. Tiesą sakant, tai yra gyvybės ir mirties arba visiško pasveikimo ir neįgalumo klausimas.
- Širdies nepakankamumas
Širdies nepakankamumas atsiranda, kai širdis netinkamai pumpuoja kraują. Širdies nepakankamumas nėra širdies sustojimas, tai dažnai pasitaikanti klaidinga nuomonė. Esant širdies nepakankamumui, šis organas toliau funkcionuoja, tačiau organizmas nepakankamai aprūpinamas deguonimi.
Negydomas širdies nepakankamumas gali pablogėti, todėl labai svarbu vadovautis gydytojų nurodymais.
- Aritmija
Aritmija yra nenormalus širdies ritmas. Aritmijos rūšių būna įvairių: širdis gali plakti per lėtai, per sparčiai ar nereguliariai.
Bradikardija – per lėtas širdies plakimas (mažiau nei 60 dūžių per minutę). Tachikardija – per spartus širdies plakimas (daugiau nei 100 dūžių per minutę).
Aritmija gali paveikti širdies darbą. Esant nereguliariam širdies ritmui, širdis gali nepajėgti pumpuoti pakankamai kraujo, kad organizmas būtų tinkamai aprūpintas deguonimi.
- Širdies vožtuvų problemos
Kai širdies vožtuvai netinkamai atsidaro, tokia yda vadinama stenoze. Kai vožtuvai netinkamai užsidaro, tai vaidinama regurgitacija. Jeigu vožtuvų lapeliai išsikiša arba sulenda atgal į viršutinį prieširdį, toks sutrikimas vadinamas prolapsu.
Dažniausiai taikomas gydymas
- Širdies vožtuvų ydos gydomas vaistais, bet gali prireikti ir operacijos.
- Esant aritmijai, padeda medikamentai, galima implantuoti širdies stimuliatorių.
- Ištikus širdies smūgiui, skiriama krešulius skaidančių preparatų (trombolitikų). Jie turi būti suleisti kaip įmanoma greičiau. Taip pat gali būti atliekama vainikinių arterijų angioplastika, šuntavimas.
- Ištikus insultui, irgi skiriama trombolitikų (ne vėliau kaip per tris valandas nuo insultui būdingų simptomų pradžios). Gali būti atliekama miego arterijos endarterektomija.
Diagnostiniai tyrimai, chirurginės procedūros ir vaistai
Gulint ligoninėje ir pirmosiomis savaitėmis sugrįžus namo, gydytojas gali atlikti keletą tyrimų ir procedūrų. Tyrimai padeda nustatyti insulto ar širdies smūgio priežastį ir padarytą žalą. Kai kurių tyrimų metu stebimas gijimas, norinti įsitikinti, kad gydymas padeda.
Vaistai
Po širdies smūgio ar insulto skirti vaistai gali padėti atsigauti ir užkirsti kelią kitam širdies smūgiui ar insultui. Jeigu namuose slaugote širdies smūgį ar insultą patyrusį asmenį, pasirūpinkite, kad jis tinkamai vartotų skirtus vaistus. Pasidomėkite slaugomo žmogaus geriamais vaistais, išsiaiškinkite jų paskirtį ir veikimo principą. Svarbu laikytis gydytojo nurodymų, todėl nebijokite klausti.