Krūtinės angina – skausmas ar sunkumas krūtinės srityje, pajuntamas, kai širdies raumuo negauna pakankamai deguonies prisotinto kraujo. Kraujo apytaka trumpam sumažėja. Kai ji atkuriama, anginos simptomai išnyksta. Krūtinės anginos ir infarkto priežastis dažniausiai ta pati – aterosklerozė. Tai yra riebalinių medžiagų (plokštelių) susikaupimas vainikinėse arterijose. Angina dažniausiai pasireiškia todėl, kad viena ar kelios vainikinės arterijos yra susiaurėjusios arba iš dalies užsikimšusios. Nors anginos skausmas užeina ir praeina, tai širdies ligos požymis, kurį galima gydyti. Gyvenimo būdo pokyčiai, vaistai, medicinos procedūros ir operacija gali padėti sumažinti anginą.
Koks anginos jausmas?
Anginos sukeltas sunkumas dažnai jaučiamas ties krūtinės viduriu, už krūtinkaulio. Jis dažniausiai trunka vos kelias minutes. Angina būna keturių tipų: stabilioji, nestabilioji, mikrovaskulinė ir variantinė. Kiekvienas tipas pasižymi tam tikrais simptomais. Bendri anginos simptomai: sunkumas ar įtampa krūtinės srityje, dusulys (arba apsunkęs kvėpavimas), spaudimas, veržimas ar deginimas krūtinės srityje, nemalonus pojūtis, kuris gali išplisti į ranką, nugarą, kaklą, žandikaulį ar skrandį, nutirpimas arba dilgčiojimas pečiuose, rankose ar riešuose, skausmas, primenantis dujų kaupimąsi arba skrandžio veiklos sutrikimą, nuovargį. Dažnai vyrai ir moterys jaučia skirtingus anginos pojūčius. Moterims dažniau skauda ar pasireiškia sunkumo jausmas nugaroje, pečiuose, rankose arba žandikaulyje, rašoma Amerikos širdies asociacijos (American Heart Association) informaciniame leidinyje.
Nustatant diagnozę vyresniems žmonėms, vietoje krūtinės anginos gali būti įtariamas artritas, kadangi jaučiamas nugaros ar pečių skausmas stipriau nei krūtinkaulio.
Kada gali pasireikšti krūtinės angina?
Krūtinės Angina gali pasireikšti, kai lipate laiptais arba nešate maisto produktus, esate piktas, nuliūdęs, patiriate stresą, dirbate labai karštame arba šaltame ore, persivalgote, mylitės, mankštinatės, ypač pavalgius.
Kaip diagnozuojama krūtinės angina?
Sveikatos priežiūros specialistas peržiūrės jūsų ligos istoriją, atliks fizinę apžiūrą ir paklausinės jūsų simptomų, rizikos veiksnių bei širdies ligos atvejų šeimoje. Specialistas taip pat gali atlikti vieną iš šių tyrimų arba procedūrų: kraujo tyrimus, krūtinės rentgeną, vainikinių arterijų angiogramą su širdies kateterizacija, echokardiogramą, kompiuterinės tomografijos angiografiją, elektrokardiogramą (EKG), įtampos tyrimą mankštos pagalba, magnetinio rezonanso atvaizdavimą (MRI).
Kaip gydoma krūtinės angina?
Jūsų sveikatos priežiūros specialistas nutars, koks gydymas geriausias, pagal jūsų anginos simptomus. Jei jūsų krūtinės angina yra stabilioji, jums gali pavykti ją valdyti pakeitus gyvenimo būdą ir vartojant vaistus. Tikriausiai jums išrašys nitratų tablečių ar purškalų, tokių kaip nitroglicerinas. Šie vaistai greitai palengvina arba užkerta kelią krūtinės anginos keliamam krūtinės skausmui. Jūsų gydytojas nurodys, kada ir kaip juos vartoti. Jei vartojate po liežuviu laikomą nitrogliceriną, visada su savimi turėkite sandariai laikomų vaistų, tabletes laikykite originalioje pakuotėje (dėl kaitros, šviesos ir oro spindulių jie gali būti mažiau veiksmingi), paprašykite papildyti išrašytus vaistus kas 3–6 mėnesius. Pasenę vaistai gali būti mažiau veiksmingi. Ilgalaikiam anginos valdymui gali būti išrašomi kiti vaistai: antikoaguliantiniai, antitrombocitiniai vaistai bei adrenoblokatoriai, kalcio kanalų blokatoriai, statinai.
Ką galite padaryti, kad atsikratytumėte krūtinės anginos?
Galite padėti valdyti krūtinės anginą vartodami vaistus pagal nurodymus ir valdydami savo kraujospūdį, cholesterolio kiekį kraujyje ir kitus rizikos veiksnius: meskite rūkyti ir venkite pasyvaus rūkymo, maitinkitės sveikai, venkite sočiųjų riebalų, transriebalų, daug natrio (druskos) ir pridėtinio cukraus turinčio maisto, venkite ekstremalių temperatūrų, išmokite atsipalaiduoti ir valdyti stresą, paklauskite savo sveikatos priežiūros specialisto, kokio tipo fizinė veikla yra jums geriausia, padarykite pertrauką ir pailsėkite, jei fizinė veikla suaktyvina krūtinės anginą, skambinkite savo gydytojui, jei atsiranda anginos pokyčių, pavyzdžiui, jei krūtinės angina pasireiškia ar pasunkėja ilsintis.