Kai žmogus patiria infarktą, svarbi kiekviena minutė, todėl iš anksto svarbu žinoti infarktą signalizuojančius ženklus, kad galėtumėte veikti greitai ir išgelbėti gyvybę. Galbūt net savo. Kai kurie infarktai būna staigūs ir intensyvus, tačiau gali prasidėti iš lėto, nuo nedidelio skausmo ar diskomforto.
Keli infarkto požymiai:
- Sunkumas krūtinės srityje. Dažnai infarktas prasideda nuo sunkumo krūtinės srityje, kuris trunka kelias minutes, arba išnyksta ir vėl atsiranda. Tai gali būti nemalonus spaudimas, veržimas, pilnumo pojūtis ar skausmas.
- Nemalonūs pojūčiai kitose viršutinės kūno dalies vietose, tokie, kaip skausmas ar nemalonus pojūtis vienoje ar abiejose rankose, nugaroje, kakle, žandikaulyje ar pilve.
- Dusulys. Jis gali kamuoti tiek kartu su juntamu sunkumu krūtinės srityje, tiek ir be kitų lydinčių simptomų.
- Tarp kitų požymių gali būti gausus prakaitavimas, pykinimas ar galvos svaigimas.
Tiek vyrams, tiek moterims dažniausias infarkto požymis yra skausmas ar sunkumo pojūtis krūtinės srityje. Tačiau moterys gali patirti kitų simptomų, kurie yra mažiau susiję su infarktu, pavyzdžiui, dusulys, pykinimas, vėmimas ir nugaros ar žandikaulio skausmas, rašoma Amerikos širdies asociacijos informaciniame leidinyje.
Ką daryti, jei įtariate infarktą?
Net jei nesate tikri, ar tai infarktas, nedelsdami skambinkite telefonu 112. Greitosios medicinos pagalbos darbuotojai gali pradėti gydymą vos atvykę, žymiai greičiau nei tuo atveju, jei kažkas jus vežtų į ligoninę automobiliu. Žmonės, juntantys skausmą krūtinės srityje ir atvykę į ligoninę greitosios medicinos pagalbos automobiliu paprastai greičiau sulaukia pagalbos.
Ką dar galiu padaryti?
Kol kreiptis skubios pagalbos nereikia, sužinokite, kurios ligoninės jūsų vietovėje teikia skubią pagalbą visą parą. Taip pat visada turėkite po ranka telefone reikalingų kontaktų sąrašą. Šiuos žingsnius atlikite nedelsdami.
Kodėl žmonės delsia?
Daugelis žmonių, kuriuos ištinka infarktas, laukia ilgiau kaip tris valandas prieš kreipdamiesi pagalbos. Kai kurie žmonės mano, kad būtų gėdinga kreiptis pagalbos dėl „netikro pavojaus“. Kiti taip bijo patirti infarktą, kad įtikina save, jog tai kažkas kita. Šiuos jausmus lengva suprasti, tačiau jie taip pat labai pavojingi.
Jei jums arba jūsų artimajam pasireiškia infarkto simptomai, skambinkite 112 ir kreipkitės pagalbos nedelsdami!
Kaip išvengti infarkto?
- Nerūkykite ir venkite pasyvaus rūkymo.
- Palaikykite kraujospūdį iki 120/80 mm Hg.
- Pasitikrinkite cholesterolio lygį kraujyje ir pasikalbėkite su savo sveikatos priežiūros specialistu apie tyrimo rezultatus.
- Valgykite maistą, kurio sudėtyje mažai sočiųjų riebalų, transriebalų, natrio (druskos) ir pridėtinio cukraus.
- Būkite fiziškai aktyvūs. Siekite bent 150 minučių vidutinio intensyvumo fizinės veiklos per savaitę.
- Pasiekite ir palaikykite sveiką svorį. Normalus kūno masės indeksas yra 18,5–24,9. Palaikykite mažesnį kaip 100 mg/dl cukraus kiekį kraujyje nevalgius arba mažesnį kaip 5,7 % A1C.
- Gerai išsimiegokite. Stenkitės miegoti bent 7–9 valandas per parą.
- Reguliariai tirkitės ir vartokite vaistus pagal nurodymus.
Jei įtariate, kad jus ištiko infarktas, nedvejokite, nedelsdami skambinkite telefonu 112 arba savo vietiniu greitosios medicinos pagalbos numeriu. Skambutis gali išsaugoti jūsų gyvybę.