Tavosirdziai

Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Net ir dėl kai kurių sveikų produktų gali sumažėti vaistų veiksmingumas: ką būtina žinoti?

Unsplash

Sveika mityba yra labai svarbi su širdies liga kovojantiems žmonėms. Iš tikrųjų ji net gali išgydyti ligą arba sumažinti vaistų poreikį. Tačiau net ir sveikas maistas, tarp jų vaisiai ir daržovės, gali lemti netyčinę ir galimai pavojingą sąveiką su tam tikrais vaistais.

Tikriausiai geriausiai žinomas pavyzdys yra greipfrutas, kuris gali pakeisti tam tikrų cholesterolio kiekį mažinančių vaistų veikimą, rašoma Amerikos širdies asociacijos informaciniame leidinyje.

Kiti pavyzdžiai: kai kurios žalialapės daržovės, pavyzdžiui, špinatai arba lapiniai kopūstai. Juose yra didelis vitamino K kiekis, kuris kelia riziką pacientams, vartojantiems kraują skystinančius vaistus siekiant išvengti kraujo krešulių susidarymo. Tokių daržovių valgymas dideliais kiekiais gali neutralizuoti vaistų veiksmingumą.

Maisto ir vaistų balansas

  • Šie galimi pavojai nereiškia, kad pacientai gali nevalgyti daržovių.
  • Vartojant tam tikrus antikoaguliantus, tokius kaip varfarinas, svarbu atidžiai palaikyti balansą.
  • Būtinai pasikalbėkite su savo sveikatos priežiūros specialistu apie visų maisto produktų sąveiką, kad nuspręstumėte, kokių produktų turėtumėte nevartoti.

Sąveika su papildais ir kitais vaistais

Vitaminai gali sutrikdyti atidžiai subalansuotą vaistų dozę. Kai kurie antibiotikai ir įprasti nuskausminamieji gali lemti kraujo sutirštėjimą.

Kita vertus, vartojant kai kuriuos peršalimo ar alergijos simptomams gydyti skirtus nereceptinius vaistus, kraują skystinantys vaistai gali turėti stipresnį poveikį.

Kitos rizikos

Jei vartojate statinų pagrindo cholesterolio kiekį mažinančius vaistus, greipfrutai gali būti pavojingi. Žmonės, norintys toliau valgyti šiuos vaisius, gali būti gydomi kitais, nei statinai, vaistais.

Alkoholis gali turėti poveikį vaistų veiksmingumui. Jis gali sukelti tokių simptomų, kaip galvos skausmas, pykinimas, mieguistumas ir koordinacijos praradimas. Alkoholio ir tam tikrų vaistų maišymas taip pat gali kelti vidinio kraujavimo pavojų ir sutrikdyti kepenų, širdies ir plaučių veiklą. Net tokie paprasti dalykai, kaip druska, kuri yra ypač plačiai vartojama maisto tiekimo grandinėje, gali turėti poveikį, nes didina kūno sulaikomų skysčių kiekį, o tokiu atveju vaistų dozė pasidaro netinkama.

Informuokite savo sveikatos priežiūros specialistus ir farmacininkus

Širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis sergantiems žmonėms svarbiausia suvokti riziką ir palaikyti reguliarią komunikaciją su sveikatos priežiūros specialistais.

Informuokite sveikatos priežiūros specialistus apie tai, kokių mitybos planų laikotės, taip pat kokius vaistus ar papildus vartojate. Kai atsiimate receptus arba nereceptinius vaistus, paklauskite farmacininko, ar sąveika su jais nekelia jokio šalutinio poveikio. Sveika mityba tinkamomis pagal jūsų aktyvumo lygį porcijomis taip pat svarbi.

Dažna sąveika su vaistais

Vaistai su maistu ir gėrimais

Kai kurių maisto produktų ir gėrimų negalima vartoti su tam tikrais vaistais. Jie gali sukelti pavėluotą, mažesnį arba stipresnį vaisto pasisavinimą.

MAO inhibitoriai ir kraujospūdis. Jei vartojate MAO inhibitorius, tokius kaip fenelzinas) arba tranilciprominas, depresijai gydyti, venkite brandintų maisto produktų (įskaitant brandintus sūrius). Kai kurie sveikatos priežiūros specialistai gali nurodyti sumažinti kofeino ir šokolado vartojimą.

Greipfrutai. Greipfrutai ir greipfrutų sultys gali trikdyti tam tikrų receptinių vaistų ir kai kurių nereceptinių vaistų veiksmingumą. Negerkite greipfrutų sulčių, jei vartojate tam tikrus kraujospūdį žeminančius vaistus, nes jos gali padidinti tokių vaistų kiekį jūsų organizme ir šalutinio poveikio tikimybę.

Saldymedis. Tai tikriausiai atrodo kaip nekenksmingas užkandis, tačiau jei vartojate digoksiną staziniam širdies nepakankamumui arba neįprastam širdies ritmui gydyti, kai kurios saldymedžio formos gali padidinti vaisto toksiškumo riziką. Saldymedis taip pat gali sumažinti kraujospūdį mažinančių vaistų arba diuretikų poveikį.

Alkoholis. Jei vartojate kokius nors vaistus, venkite alkoholio, nes jis gali sumažinti arba padidinti jų poveikį.

Vaistai su maisto papildais

Apie ¾ JAV suaugusiųjų vartoja maisto papildus. Sveikiems asmenims rekomenduojama visas maistines medžiagas gauti iš suvalgomo maisto. Štai apie kokią sąveiką turėtumėte žinoti:

Paprastoji jonažolė (hypericum perforatum). Paprastoji jonažolė gali sumažinti daugelio vaistų, taip pat ir tam tikrų širdies ligoms gydyti skirtų vaistų, vaistų nuo ŽIV, varfarino ir kai kurių statinų, poveikį. Svarbu aptarti šios žolelės vartojimą su savo sveikatos priežiūros specialistu, kad nuspręstumėte, ar ji jums saugi.

Vitaminas E. Vitamino E vartojimas su kraują skystinančiais vaistais, tokiais kaip varfarinas, gali padidinti kraujo nekrešėjimo ir kraujavimo riziką.

Ženšenis. Neaišku, ar ženšenis sąveikauja su tam tikrais vaistais, tokiais kaip kalcio kanalų blokatoriai, ir kitais aukštam kraujospūdžiui gydyti skirtais vaistas, taip pat statinais ir tam tikrais antidepresantais. Tyrimų apie azijietiško ženšenio poveikį kraują skystinančiam vaistui varfarinui rezultatai yra įvairūs. Jei vartojate vaistus, pasikonsultuokite su savo priežiūros specialistu prieš pradėdami vartoti azijietišką ženšenį.

Vaistai su kitais vaistais

Vaistai sąveikauja su kitais vaistais tada, kai du ar daugiau vaistų tipų reaguoja vienas į kitą ir sukelia nenumatytą šalutinį poveikį. Pavyzdžiui, vaistų, padedančių užmigti (migdomųjų), maišymas su vaistais nuo alergijos (antihistamininiais vaistais) gali sulėtinti reakciją. Tokiu atveju vairuoti automobilį arba valdyti įrenginius gali būti pavojinga.

Bronchų dilatatoriai. Šie vaistai laikinai sumažina kvėpavimo trūkumą, sunkumą krūtinės srityje ir švokštimą dėl bronchų astmos. Prieš vartodami bronchų dilatatorius, pasikonsultuokite su savo sveikatos priežiūros specialistu, jei sergate širdies liga, turite padidėjusį kraujospūdį, skydliaugės ligą arba diabetą.

Amiodaronas. Žmonėms, kurie vartoja simvastatiną didesnėmis nei 20 mg dozėmis, taip pat ir  amiodaroną, kyla reto raumenų pažeidimo, vadinamo rabdomiolize, išsivystymo rizika, kuri gali lemti inkstų nepakankamumą arba mirtį. Amiodaronas taip pat gali užkirsti kelią arba sumažinti kraują skystinančių vaistų veikimą, tad jei vartojate amiodaroną, jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali paskirti jums mažesnę vartojamo varfarino dozę.

Vaistai nuo slogos. Šie vaistai gali palengvinti nosies užsikimšimą peršalus, sergant šienlige ar kitomis viršutinių kvėpavimo takų alergijomis. Jei sergate širdies liga, skydliaukės liga, diabetu arba jei jūsų kraujospūdis padidėjęs, pasikonsultuokite su savo sveikatos priežiūros specialistu prieš vartodami vaistus nuo slogos. Vaistai nuo slogos gali padidinti kraujospūdį arba trikdyti vaistų veiksmingumą.

Nikotino pakaitalai. Šie vaistai padeda jums atsikratyti mirtino įpročio, tačiau jei vartojate receptinius vaistus depresijai ar astmai gydyti arba ne nikotino pagrindu pagamintus receptinius vaistus, skirtus mesti rūkyti, pasikonsultuokite su savo sveikatos priežiūros specialistu ar farmacininku. Nenaudokite šių produktų, jei toliau rūkote, vartojate kramtomą ar uostomą tabaką ar kitus nikotino turinčius produktus.

Išvenkite problemų pasinaudodami šiais patarimais

Jei norite saugiai vartoti receptinius ar nereceptinius vaistus, galite padaryti daug dalykų:

  1. Visada atidžiai perskaitykite etiketes ir su visais vartojamais vaistais susijusius įspėjimus.
  2. Laikykite vaistus originaliose pakuotėse, kad juos lengvai atpažintumėte.
  3. Paklauskite savo sveikatos priežiūros specialisto, ko reikėtų vengti, kai jums išrašomi nauji vaistai. Pasitarkite dėl maisto produktų, gėrimų, maisto papildų ir kitų vaistų.
  4. Jei vartojate kokius nors receptinius vaistus, prieš pradėdami vartoti nereceptinius vaistus pasikonsultuokite su savo sveikatos priežiūros specialistu arba farmacininku.
  5. Visus vaistus pirkite vienoje vaistinėje.
  6. Informuokite visus savo sveikatos priežiūros specialistus apie visus vartojamus vaistus.
  7. Laikykite visų vartojamų receptinių ir nereceptinių vaistų bei maisto papildų (įskaitant žoleles) žurnalą. Stenkitės šį sąrašą visada turėti su savimi, ypač kai vykstate pas gydytoją.

Prieš vartodami kokį nors vaistą, paklauskite savo gydytojo ar farmacininko:

  • Ar galiu jį vartoti su kitais vaistais?
  • Ar turėčiau vengti kokių nors maisto produktų, gėrimų ar kitų produktų?
  • Apie kokius galimus sąveikos su vaistais požymius turėčiau žinoti?
  • Kaip vaistai veiks mano organizme?
  • Ar yra daugiau informacijos apie šiuos vaistus ir mano būklę?

Skaitykite daugiau

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.