Tavosirdziai

Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Sergantiems širdies ligomis parinkti tinkamiausią gydymą padės dirbtinis intelektas

Pixabay

Dirbtiniam intelektui (DI) sparčiais žingsniais žengiant į priekį, vis dažniau svarstoma, kaip jį pritaikyti medicinoje. Pasiūlymų yra daugybė, o vienas iš jų visai neseniai buvo patvirtintas Nyderlanduose. Utrechto mieste vykusiame susitikime pradėtas novatoriškas projektas, kuriame dirbtinis intelektas naudojamas siekiant pritaikyti širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems pacientams individualų gydymą.

Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) yra pagrindinė mirties priežastis visame pasaulyje – kasmet dėl jų miršta beveik 18 mln. žmonių. Europos Sąjungoje ŠKL lemia maždaug kas trečią mirtį, o Lietuvoje  – net pusę visų mirčių. Be to, Lietuvoje sergamumas šiomis ligomis yra 4,4 karto didesnis negu kitose Europos Sąjungos šalyse.

Apskaičiuota, kad ŠKL kainuoja brangiai – kasmet Europos Sąjunga dėl šių ligų patiria 282 mlrd. eurų nuostolių, o tai sudaro 2 proc. Europos BVP. Be to, po tokių ligų neretai žmogus tampa neįgalus, nedarbingas, o tai lemia ir ankstyvą išėjimą į pensiją.

Personalizuota medicina, kai ligų prevencija ir gydymas pritaikomas prie kiekvieno žmogaus genetikos ir sveikatos būklės, teikia vilčių, kad pavyks sumažinti sergamumo kraujotakos sistemos ligomis naštą, rašoma Europos kardiologų draugijos (angl. European Society of Cardiology) puslapyje.

Šiais laikais genetinė informacija yra lengviau prieinama nei bet kada anksčiau, nes laboratorinių tyrimų kaina vis mažėja, o pažangiausi dirbtinio intelekto metodai leidžia per rekordiškai trumpą laiką sujungti didžiulius duomenų kiekius.

Nyderlanduose patvirtintas projektas „NextGen“ pasinaudos šiomis naujovėmis – bus sujungtos klinikinių tyrimų organizacijos, universitetai, mažosios ir vidutinės įmonės bei profesinės asociacijos, o tada integruoti įvairūs duomenų apie atskirus žmones šaltiniai. Kaip pastebi Europos kardiologų draugija, šis darbas yra sudėtingas dėl duomenų privatumo ir valdymo reikalavimų, daugybės standartų visoje Europoje, skirtingų duomenų formatų ir didelio informacijos kiekio.

„Nėra dviejų visiškai vienodų žmonių, todėl logiška, kad kiekvienam žmogui reikia šiek tiek kitokios strategijos norint pagerinti jo sveikatos būklę. Individualizuota medicina yra būdas užkirsti kelią širdies ligoms, pagreitinti diagnozavimą, stebėti ir gydyti sergančius širdies ir kraujagyslių ligomis. Kad galėtume kurti individualizuotą gydymą, turime surinkti kuo daugiau informacijos apie atskirus asmenis, o tam pasitarnauja „NextGen“. Gautas unikalus vaizdas taps pagrindu gerinant širdies ir kraujagyslių sveikatą bei gyvenimo kokybę“, – sakė projekto koordinatorius, Utrechto universiteto Medicinos centro profesorius Pimas van der Harstas.

Europos Sąjunga projektui „NextGen“ skyrė 7,6 mln. eurų.

Skaitykite daugiau

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.