Tavosirdziai

Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Viena svarbiausių medžiagų širdžiai – kalis: kokiuose maisto produktuose jo daugiausia ir kodėl pavojinga padauginti

tavosirdziai.lt montažas

Kalis – elektrolitas, reikalingas kiekvienam širdies dūžiui. Jis padeda palaikyti normalų širdies plakimą ir kraujospūdį, todėl yra gyvybiškai svarbus. Per mažas kalio kiekis organizme gali sukelti nemalonių ir netgi pavojingų simptomų. Visgi sena gera taisyklė „kas per daug, tas nesveika“, tinka ir kalbant apie kalį, mat per didelis šio mikroelemento kiekis sveikatai ne padės, o pakenks.

Kalį būtų galima įvardinti kaip vieną svarbiausių mikroelementų organizme, tačiau dažnai žmonės jį nuvertina. Šis mikroelementas gali padėti sumažinti kraujospūdį ir vandens susilaikymą, apsaugoti nuo insulto, padėti išvengti osteoporozės ir inkstų akmenų.

Kalio kiekis turi didelę įtaką raumenų susitraukimams – pakitęs lygis gali sukelti raumenų silpnumą, o tai sukelia riziką atsirasti nereguliariam širdies plakimui, rašoma healthline.com.

Nors kalis negydo ir neapsaugo nuo širdies ligų, pakankamas jo kiekis gali įvairiais būdais padėti. Pavyzdžiui, kaip rašoma portale webmd.com, kalis padeda reguliuoti kraujospūdį, taip pat sureguliuoti širdies plakimą. Tai itin svarbu širdies ritmo sutrikimų turintiems žmonėms.

Geriausias būdas gauti pakankamai kalio – valgyti vaisių ir daržovių. Jo taip pat yra pieno produktuose, neskaldytuose grūduose, mėsoje ir žuvyje.

Daugiausiai kalio turi šie maisto produktai:

– Virti burokėliai;
– Kepti batatai;
– Baltosios bulvės;
– „Portobello“ grybai;
– Avokadai;
– Špinatai;
– Lapiniai kopūstai;
– Lašiša;
– Bananai;
– Žirniai.

Įdomu tai, kad Europos kardiologų draugijos žurnale „European Heart Journal“ paskelbto tyrimo duomenimis, moterys, kurios valgo bananus, avokadus ir lašišą, gali sumažinti neigiamą druskos poveikį maiste. Tyrimo metu nustatyta, kad kalio gausi mityba susijusi su mažesniu kraujospūdžiu, ypač daug druskos vartojančioms moterims.

Kalis padeda organizmui išskirti daugiau natrio su šlapimu. Šio mikroelemento suvartojimas buvo susijęs su moterų kraujospūdžiu – didėjant suvartojamo kalio kiekiui, kraujospūdis mažėjo. Vyrų atveju ryšio tarp kalio ir kraujospūdžio nepastebėta. Visoje tiriamųjų grupėje daugiausiai kalio suvartojantys žmonės turėjo 13 proc. mažesnę širdies ir kraujagyslių įvykių riziką, palyginti su tais, kurių suvartojamo kalio kiekis buvo mažiausias.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja suaugusiesiems per dieną suvartoti ne mažiau kaip 3,5 g kalio ir ne daugiau kaip 2 g natrio, tai yra 5 g druskos.

Per didelis kalio kiekis sukelia riziką

Nors kalis yra itin svarbus širdžiai, per didelis jo kiekis gali smarkiai pakenkti. Tokia būklė netgi turi savo terminą – hiperkalemija. Jos simptomai gali nepasireikšti išvis, arba būti tokie neaiškūs, kad dažniausiai lieka nepastebėti.

Kalis gaunamas su maisto produktais ir gėrimais. Paprastai inkstai su šlapimu pašalina papildomą kalį, tačiau jei mikroelemento organizme yra per daug, jis gali kauptis kraujyje. Per didelis kalio kiekis kraujyje gali pakenkti širdžiai – sukelti širdies virpėjimą ir net miokardo infarktą.

Įprasta kalio koncentracija suaugusiesiems yra nuo 3,5 iki 5,0 mmol/l. Hiperkalemija pasireiškia kalio kiekiui viršijus 5,5 mmol/l. Kalio kiekis, viršijantis 6,5 mmol/l, gali sukelti širdies sutrikimų, dėl kurių reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Per didelis kalio kiekis organizme nėra dažna būklė. Štai JAV duomenimis, bendroje populiacijoje hiperkalemija pasitaiko retai, vos 2–3 proc. žmonių. Tačiau tikimybė susirgti hiperkalemija yra iki trijų kartų didesnė sergantiems lėtine inkstų liga. Daugiau nei pusei sergančiųjų šia liga, kuriems nereikia dializės, ilgainiui išsivysto padidėjęs kalio kiekis.

Nedidelės hiperkalemijos požymiai gali būti šie:

– pilvo skausmas;

– viduriavimas;

– pykinimas ir vėmimas.

Pavojingai didelis kalio kiekis veikia širdį ir sukelia staigių, gyvybei pavojingų problemų.

Sunkios hiperkalemijos požymiai gali būti šie:

– krūtinės skausmas;

– širdies plakimas;

– aritmija, tai yra nereguliarus, greitas ar drebantis širdies plakimas;

– galūnių raumenų silpnumas ar tirpimas.

Šaltiniai: escardio.org;  webmd.com; healthline.com; my.clevelandclinic.org

Skaitykite daugiau

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.